Socijalna inteligencija
„Kad želim saznati koliko je netko dobar ili zao ili o čemu u tom trenutku razmišlja, složim lice u isti izraz kakav je na licu te osobe, a zatim pričekam pažljivo prateći koje će se misli i osjećaji pojaviti u mom umu ili srcu kao odgovor na taj izraz.“ E.A. Poe
Zanimljiva „formula“ koju priznajem nisam probala, ali svakako bi trebalo pokušati. Međutim, ono što jesam iskusila, vjerujem kao i vi, je da kad netko istrese svoje otrovne osjećaje na mene, kad eksplodira u bijesu ili mi prijeti, pokazuje gađenje ili prezir u meni aktivira sklopove za te iste osjećaje. Mogli bismo reći kako osjećaji jesu zarazni. Intenzivnim osjećajima se „zarazimo“ jednako kao i virusom hunjavice – na isti način završimo s emocionalnim ekvivalentom prehlade. Dođete li primjerice u kuću obavijenu tugom i vi ćete osjećati tugu, pa čak i plakati. S druge strane, nađete li se u nekom veselom društvu opustiti ćete se i smijati iz sveg srca. Znanstvenici su otkrili da nam zrcalni neuroni omogućuju da se možemo zamisliti se na mjestu druge osobe i suosjećati s njom.
Uz sve drugo što radimo – što god to bilo – možemo jedni druge navesti da se osjećamo malo bolje ili čak puno bolje, ili malo lošije odnosno puno lošije. Još dugo nakon onoga što se određena „epizoda“ dogodila u sebi možemo zadržati određeno raspoloženje vezano uz nju. Poput svojevrsnog emocionalnog zaostatka. Naoružani ovim spoznajama pokušajte ostaviti dobar emocionalni zaostatak drugima. A ako susretnete nekog turobnog i prepunog kriticizma pokušajte zakočiti svoje zrcalne neurone i ne „skupiti“ tu energiju u sebe. Drugim riječima razvijajte svoju socijalnu inteligenciju.
Kako razviti povezanost i simpatiju s drugima
1. Međusobna pozornost. Obratiti pozornost i usredotočiti se na ono što ti sugovornik govori. Biti u potpunosti nazočan i usmjeren, odnosno ugođen na osjećaje druge strane.
2. Zajednički pozitivan osjećaj. Pokazati ćemo ga tonom glasa i izrazom lica. Neverbalne poruke važnije su od izrečenog u izgradnji pozitivnog osjećaja.
3. Koordinirani neverbalni duet. Ritam, vrijeme razgovora i pokreti tijela. Način kako se pogledi sreću, tijela približavaju, a stolice privlače jedna bliže drugoj. Kod dobre koordinacije čak je i tišina ugodna. Bez takve koordinacije razgovor neće biti ugodan, biti će loše tempiranih odgovora ili nelagodnih stanki. Takva neusklađenost potkopava duboko razumijevanje.
4. Umovid. Umovid je zapravo zavirivanje u tuđi um kako bismo naslutili osjećaje druge osobe i iz tog zaključili o čemu razmišlja. Premda ne možemo doslovno čitati nečije misli, ipak iz izraza lica, iz glasa i pogleda uspijevamo skupiti dovoljno natuknica – čitajući između redova, riječi i djela – da možemo nagađati s priličnom točnošću čime je um osobe zaokupljen. Za umovid moramo znati razlikovati sebe od drugih, a to znači razumjeti da netko drugi može razmišljati drugačije i vidjeti stvari iz druge perspektive.
Ugoditi se na emocionalno stanje sugovornika, partnera ili vlastitog djeteta iznimno je važno. Neuroznanstvenici u tom kontekstu koriste naziv „živčane skele“ da opišu kako jednom kad sklop nastane, njegove veze bivaju ojačane opetovanom uporabom – poput skela u gradilištu. One objašnjavaju zašto je tako teško promijeniti jednom utvrđen uzorak ponašanja. Ali s novim prilikama ili samo uz malo truda i svjesnosti možemo položiti i ojačati novi put.
Put na kojem ćemo bolje razumjeti druge, ali i razumjeti sami sebe te kako nadvladati problem.
Text o kojem bi se moglo dosta razgovarati! Licno tudu tugu i probleme jako brzo prihvatim i dozivljavam kao vlastite ali ovo sto ste na samom pocetku rekli nebi nazalost mogla u potpunosti da se slozim sa Vama. Naime ako neko tako explodira na mene ja u tom slucaju budem jako zalosta i povucem se tako da nereagujem na isti nacin niti se zarazim istim ponasanjem, takode kad bi to bilo tako cudno je zasto onda ljudi kad ste razumni, blagi, pozitivni i na svaki nacin sa velikom dozom socijalane inteligenciju u prilazu njima a oni vam upravo suprotno to vracaju, to pobija ovu tezu i nikako se neslaze, sto ja govorim iz licnog iskustva koje me prati godinama. Osim toga mislim da osoba koju nesto muci bez obzira u koliko se pozitivnom okruzenju nasla nemoze poprimiti to na isti nacin kao osoba koja nema takvu vrstu problema., i kao sto sam na pocetku rekla o ovome bi se zaista dalo dosta razgovarati.
Srdacan pozdrav Maja
Maja pokušaj se zapitati… jesu li ti tvoji osjećaju tu samo zato da pruže otpor ovoj negativi koju ne želiš primiti ili su tu jer su ukorjenjeni u tebe i dolaze iz dubine duše/srca… ?